Astana Boks Eldiveni

Ak Gençlik ve Spor

mucadelesporlari.com artık daha güncel bizi takip etmeye devam edin.

Forum Sayfamız İçin Tıklayınız
Sitene Ekle Haber Gönder

Mücadele Sporlarının Vazgeçilmez E-ticaret Sitesi

Ramazanda Antrenman Yapılmalı mı?

Yayınlanma Tarihi: 31 Mayıs 2016 21:28

Yazarın Tüm Yazıları

Kaan Ayhan

Ramazanda Antrenman Yapılmalı mı?

1 ay ara mı,  yoksa antrenmanlara devam mı?

Herkesin kafasını kurcalayan en büyük soru belki de bu. İlk olarak kendi önerimi söyleyip, devamında sebeplerini açıklayayım. Ramazanda ara vermek yerine antrenmanlara devam etmenizi öneriyorum. Normal temponuza göre veya normal antrenman, beslenme, dinlenme düzeninize göre gereken revizyonları tabi ki yapmalısınız, fakat sonuç olarak antrenmanları bırakmamalısınız. Ramazan sadece 4 haftayı kapsasa da bu süreçte antrenmanları tamamen bıraktığınızda spora tekrar başladığınız zaman en az 1-2 hafta adaptasyon sürecine gidecektir. Böylece 4 hafta olacağını düşündüğünüz bir ara size en az 5-6 haftaya malolacaktır.

Neden antrenmanlara devam etmelisiniz?

Sadece bizde mi var yoksa tüm dünyada olan ortak bir davranış mı bilmiyorum fakat antrenmanlara ara verildiğinde beslenme düzeni de bir anda kenarı atılıyor. Hatta ortada beslenme düzeni diye bir şey kalmıyor. “Sporu bıraktı göbek yaptı” durumunun da ana sebebi bu zaten. Sporu bırakanlar sporu bıraktıkları için değil, beslenme düzenlerini terk ettikleri için kilo alıp yağlanıyorlar.

Ramazan dönemi doğru adımlar atıldığında özellikle yağ oranını düşürmek isteyenler için büyük bir fırsat. Bu fırsatı iyi değerlendirip biraz emek verdiğiniz takdirde 1 ay sonrasında vücudunuzun bambaşka bir hale geldiğini göreceksiniz.

Bunun yanında yukarıda da bahsettiğim gibi vücudunuzun hamlamaması için de antrenmanlara devam etmeniz önemlidir. Canınızı dişinize takıp çalıştıktan sonra  emeklerinizi neden çöpe atasınız? Onun yerine antrenmanlarınıza devam edin ve vücudunuzun hamlamasına izin vermeyin. Böylece kendinizi psikolojik olarak da çok daha iyi hissedersiniz.

Ramazanda yapılan antrenmanlar faydalı olur mu?

Çoğu kişinin aklında “Ramazanda spor yapılsa da bir fayda görülmez” gibi yanlış bir düşünce var. Bu gerçekten çok büyük bir yanlış. Evet, ramazanda antrenmanlara devam etmek zordur ve özellikle içinde bulunduğumuz yaz sıcaklarını da düşünecek olursak ciddi de bir kararlılık ister fakat siz bu kararlılığı gösterdikten sonra vücudunuzun bundan fayda görmemesi mümkün değildir. Bu genelde kolaya kaçmayı sevenlerin kendilerine bahane olarak seçtikleri bir fikirdir.

Ramazanda nasıl antrenman yapmalıyız?

Benim önerim iftara yakın 3 saat kala gibi başlamanızdır .

Hemen  antrenman dan sonra iftar satinin gelmesi ile yemek yemek için fazla beklememiş olacaksınız.Bir çok yerde bahsedilen  iftar sonrası antrenman zaman sıkışıklığı nedeni ile iyi olmayacaktır. Bu yolu kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Antrenman yöntemleri için se önerim

 * Ramazan öncesi antrenmanlarınız nasılsa hic değiştirmeden devam  edebilirsiniz.

* Yada 5 set yaptıklarınızı 4 sete, 4 set yaptıklarınız 3 sete indirebilirsiniz .

 Performans kaybetmemek için kesinlikle hic bir hareketten taviz vermemenizi tavsiye ediyorum.

 

 

   Yorum Ekle
   Ad Soyad :
   E-Posta :
   İçerik :
   Güvenlik
   guvenlik
   Yenile
   (Resimdeki kodu giriniz.)

   Etiket : Ramazan, Antrenman, Martial Arts, Dövüş Sanatları, Fitnes, ,

   DATMEDYA
   loader