Astana Boks Eldiveni

Ak Gençlik ve Spor

mucadelesporlari.com artık daha güncel bizi takip etmeye devam edin.

Forum Sayfamız İçin Tıklayınız
Sitene Ekle Haber Gönder

Mücadele Sporlarının Vazgeçilmez E-ticaret Sitesi

Hollandalı dövüşçüden inciler

Yayınlanma Tarihi: 15 Aralık 2014 18:49

Yazarın Tüm Yazıları

Murat BALKUV

Merhaba size teşekkür ederiz röportajımı kabul ettiniz için. Ne kadar süredir Muay Thai yapıyorsunuz , nasıl başladınız ve hangi hocalarla çalıştınız ? 
 
Ben teşekkür ederim. 2006 yılında başladım ancak sonra ara vermek zorunda kaldım. Şimdi 2010 yılından beri aktif olarak yapıyorum. Sporla hep iç içeydim. Yüzücüyüdüm ve yüzmeyi bıraktıktan sonra Fitness Salonuna gitmektense farklı bir spor yapmak istedim ve internet te ki araştırmalarım sonucu Muay Thai ile tanıştım.  İlk önce ercan gürgöze ile başladım. Sonra Ediz Aydın hoca ile devam ettim. Halen daha çalışmalarımız devam etmektedir. 
 
 
Muay thai nedir ve sizin için anlamı nedir ? 
 
Muay Thai  Tayland lılar tarafından geliştirilen bir Tayland dövüş sanatıdır. Aslına bakarsanız Muay Thai benim için kendini yeniden bulmaktır. Kendimi yeniden tanımlamaktır. 
 
Bazıları Muay thai'yi kick boksun dirseklisi diye tanımlıyor , sizce fark bu kadar basit mi?
 
Dövüş sporlarını icra etmeyenler ya da sadece tv den izleyenlerin böyle düşündüğünü düşünüyorum. Muay Thai sadece Dirsek değildir. Farklı şekilde muay thai boran muay thai chaia adı altında aslında dizin sadece diz dirseğin sadece Dirsek olmadığını görebilirsiniz. Yapılan her bir hareketin bir anlamı vardır. Ayrıca sadece yağlı güreş te görebileceğimiz dövüş öncesi hoca ya saygı anlamı taşıyan Wai kru  dansınıda muay thai içerisinde bulabilirsiniz. 
 
 
 Türkiye'nin Muay thai seviyesi nedir ? Her sporun efsane ismi vardır ,muay thai'da bu kim ?
 
Türkiye Kick Boks alanında başarılı sporcular çıkarmış olsada muay thai seviyesi çok başlarda. Bu muay thai ın aslında ne olduğunun anlatılamamasından kaynaklanıyor. Herkes farklı isimler verebilir. Benim için Ramon Dekkers ve Buakaw por Pramuk tur. 
 
 Bazı muay thai turnuvalarında farklı branşlardan sporcular giriyor ,bu sizce sporun tekniğine zarar veriyor mu? 
 
Muay Thai doğru icra edilirse her türlü dövüş sanatına karşı etkili olabilecek bir silahtır. Ancak her iki tarafta farklı branşları turnuvalarda kullanırsa bu türkiye deki gelişimine zarar verir. 
 
 
Sizin için müsabakası olmayan sporlar ile olanlar arasındaki fark nedir? 
 
Spor olacak diye müsabakası olmak zorunda değildir. Maalesef yaşadığımız düzen içerisinde işin içine rekabet girince para da giriyor ve bu bir sporun gelişimine engel oluyor. Ancak bir branşında iyi olduğu söyleniyorsa rekabette bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. 
 
Birçok tayland kampında bulundunuz , ne gibi tecrübeler yaşadınız ?
 
Her birinde farklı kültürleri gördüm. Farklı insanlarla dövüştüm. Aslında dövüşürken aldığımız kültürün etkisinde dövüştüğümüzü gördüm. Bazı kültürdekilerde güç tekniğin önüne geçerken bazısında sakinliğin soğukkanlılığında etkisiyle tekniğin öne çıktığını gördüm. 
 
Pride ve Ufc (open weight tournement) ilk kurulduğunda davet edilseniz gidermiydiniz ?
 
Giderdim.
 
 
 Bazi organizasyonlar Pride,k-1,Ufc,Glory gibi yapılan farkli bir spor olsa da yan branşlardan biri olan "muay thai'ye' insanlar niye yöneliyor , bunun hakkında fikriniz nedir?
 
Muay Thai felsefesi öğrenildiğinde bütün vücut kaslarını da çalıştırdığı görülünce insanlar tarafından ilgi duyuluyor. Dirsek le dizle rakibi nakavt etmek te insanları farklı şekilde motive ediyor. Filmlerde gördüğümüz yumrukların tekmelerin dışında insanoğlu farklı özelliklerinin olduğunu yeniden keşfediyor. 
 
 
 Türkiye ve dünyada ,hangi sporcuları beğeniyorsunuz? 
 
Türk sporculardan Gökhan Saki, Ali Günyar sevdiğim dövüşçülerden. İkisi de hollanda da yaşamaktadır. 
 
Dünya da ise şu aralar yodsanklai yi takip etmekteyim. 
 
Genel olarak öğrencilerinizin profili nedir ve kısaca antreman sisteminizi anlatırmısınız ?
 
Her meslek grubundan öğrencim bulunmaktadır. Genellikle bayan öğrenciler ilgi kardiyo su bakımından yoğun ilgi göstermektedir. Ancak sporu sevdikçe tanıdıkça hedeflerini sadece Kilo vererek daraltmak yerine teknikleri daha doğru öğrenmeye icra etmeye çalışmaktadırlar.
   Yorum Ekle
   Ad Soyad :
   E-Posta :
   İçerik :
   Güvenlik
   guvenlik
   Yenile
   (Resimdeki kodu giriniz.)

   Etiket : Murat Balkuv köşe Yazıları,

   DATMEDYA
   loader